logo

Eğer Sünnilik Hz. Peygamber’in yolunu izlemekse bütün Şiiler Sünnidir. Eğer Şiilik Ehl-i Beyt sevgisiyse bütün Sünniler Şiidir

Eğer Sünnilik Hz. Peygamber’in yolunu izlemekse bütün Şiiler Sünnidir. Eğer Şiilik Ehl-i Beyt sevgisiyse bütün Sünniler Şiidir

Suriye Krizi üzerinden bir mezhep çatışması çıkarmak ve kandan nemalanmak isteyenlerin ekmeğine her geçen gün yağ sürmeye çalışanlara İran’dan tokat gibi açıklama.

Temaslarda bulunmak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye gelen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından Kahire’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul edildi. Görüşmenin ardından Mısırlı mevkidaşı Muhammed Kamil Amr ile ortak basın toplantısı düzenleyen Salihi, Suriye krizi ve bölgesel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Batı basınının Arap ülkelerindeki ”Şii korkusunu körüklediğini ve İran’ı, İsrail’in yerine Arap düşmanı olarak göstermek istediğini” belirten Salihi, ”Eğer Sünnilik Hz. Peygamber’in yolunu izlemekse bütün İranlılar Sünnidir. Eğer Şiiliğin anlamı Ehl-i Beyt sevgisiyse bütün Sünniler Şiidir” diye konuştu.

Suriye krizi

Suriye’de rejime bağlı güçlerle muhalifler arasında 2 yıldır devam eden çatışmalarda 60 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 2 milyon Suriyelinin yerlerinden ayrılmak zorunda kaldığını ve Suriye ekonomisinin 50 milyar dolar zarara uğradığını kaydeden Salihi, Suriye’deki krizin çözümü için hükümet ile muhalefet arasında müzakereler yapılması gerektiğini belitti.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin inisiyatifiyle teşkil edilen ve Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır ve İran’ın oluşturduğu Dörtlü Temas Grubu’nun, Suriye konusundaki en iyi girişim olduğunu vurgulayan Salihi, ”Krizin yabancı müdahale olmadan Suriye eliyle çözülmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr ise Suriye konusunda Mısır girişiminin meyve vermeye devam ettiğini belirterek, Mursi’nin Salihi’yi kabul ettiği görüşmede, Suriye konusunun ele alındığını açıkladı.

Amr, Cumhurbaşkanı Mursi’nin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a, 7 Şubat’ta Kahire’de yapılması kararlaştırılan İslam Zirvesi’ne katılması için davette bulunduğunu da bildirdi.

Görüşmede İran Dışişleri Bakanı Salihi’nin, Ahmedinejad’ın bir mektubunu Mursi’ye ilettiği de öğrenildi.

İran Dışişleri Bakanı Salihi, Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği II. Tovadros ile görüştü

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği II. Tovadros ile bir araya geldi.

Salihi, başkent Kahire’deki görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Tovadros’u iki taraf arasındaki sevginin güçlenmesi için İran’a davet ettiğini söyledi.

Ali Ekber Salihi, ”Patrik Tovadros ile bir araya gelmekten onur duydum. Çok istifade ettiğim bir görüşme oldu. İran’da Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar barış içinde yaşıyor. Patrik Tovadros’tan iki taraf arasındaki muhabbetin güçlenmesi için İran’ı ziyaret etmesini talep ettim” dedi.

Tovadros ile ortak öneme sahip bölgesel meseleleri ve gelişmeleri ele aldıklarına değinen Salihi, akan kanın durmasını, bölgede güvenlik ve istikrarın hakim olmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Eğer Sünnilik Hz. Peygamber’in yolunu izlemekse bütün Şiiler Sünnidir. Eğer Şiilik Ehl-i Beyt sevgisiyse bütün Sünniler Şiidir” için 3 Yorum

  1. ehli sünnet diyor ki:

    tek kelimeyle harika bir tesbit.evet biz sünniler ehlibeyti sevmekle şiiyiz.şiilerde resulullahın sünnetine uymakla sünnidir.vesselam

  2. abdul kadir diyor ki:

    biz siiyiz evet biz sunni yiz cok dogru hak olan bir soz tamamen katiliyorum amerika israil kallestir sii ve sunni din kardesidir ayrimcilik yapanlar ya cahildir yada bu hak olan islam dininin dusmanidir yada mmusluman deyildir yada kendini dinini hiristiyanliga bile hayriolmayan siyonistlere para karsiligi yada ikdidar karsiliginda satmisdir.

  3. ehli sunnet gurubu diyor ki:

    takdire sayan bir aciklama mezhepler rahmettir bizim cennet turkiyemizde ulkemizde sii ve sunni olarak yuzlerce yildir kardesce inancimiza dinimize ortak islam din kardesliyimize israyil amerika ve ingiltere ayrilik sokmak istiyor bizi bolmek ve bu bolunmeden yararlanmak istiyor sozde profosorlerimizi satin alarak gazete kose yazarlarini ve tv kuruluslarini ve son zamanlarda bazi korkak adi din alimi olan insanlari satin alarak ve internet sitelerinde sunni ve sii tefrikaciligi yap tirarak ulkemizi bolmek istiyor bu batinin ve basta abd israyilin hayin planlarindan birisi kim sii ve sunni ayrimciligi yaparsa bunu bilmemiz lazim hayinlerin din dusmanlarinin hizmetindedir bilerek veya bilmeyerek bunlari dinleyenler yazilarini okuyanlar onlara hizmet etmis olurlar bedirde canakkalede yatan sehitlerimizin mukaddes kanlarina ihanet etmis ve ALLAHIN dinine dusmanlik etmislerdir biz kardesiziz hic bir gecek ehli sunnet alimi ister hanifi saafi hanbeli ve maliki mezhebin den olsun sii ve sunni ayrimi yapmaz ve yine hic bir sii alimi muctehidi sunni ve sii ayrimi yapmaz yapan varsada be sahsen duymadim islam dinine ihanet ve hainlik yapmisdir:evet sunniler ehlibeti sevmekle sii dirler ve sii larde Hz Muhammedin yolunu izlemekle sunnidirler.yasasin sevi dini olan islam muluman kardesliyi evet bis sunniyiz biz siiyiz biz bir ummetiz dunyaya islamiyeti terorist olarak lanse etmek isteyen katil amerika ve asrayil ve onlarin yandaslari olan vahhabi ve selefi lerden cok uzagiz biz ehlisunnetiz biz siiyiz.